PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=817420}

Dżentelmeni

The Gentlemen
7,6 76 760
ocen
7,6 10 1 76760
7,0 42
oceny krytyków
Dżentelmeni
powrót do forum filmu Dżentelmeni

1 Aslan - to imię lwa z "Opowieści z Narnii" C.S Lewisa (narnijski odpowiednik Chrystusa)
2 motyw z wycięciem funta ciała - to z "Kupca Weneckiego" Shakespeare'a.

Ktoś podrzuci więcej tropów?

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

"Aslan" to po prostu po turecku "lew"; występuje jako imię wśród ludów tureckich. Żadnych nawiązań do Narni bym się tu nie dopatrywał, ale lekki wątek antysemicki w tym filmie bez wątpienia jest ;)

ocenił(a) film na 8
janwk

Owszem, słowo tureckie było pierwotne. Ale "Narnia" to klasyka anglosaskiej literatury młodzieżowej.


"lekki wątek antysemicki w tym filmie bez wątpienia jest ;)"
Myślę, że reżyser nie okazuje szacunku wobec jakiejkolwiek nacji. Obrywa się i Żydom, i Chińczykom i Rosjanom. No i gospodarzom - Brytyjczykom też. I bardzo dobrze.

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

nawet czarnym pocisnął i ich nadwrażliwości na rasizm

ocenił(a) film na 8
dezertx

To nie był pocisk konkretnie w kierunku czarnych, co Trener sam wytłumaczył w tej scenie.

ocenił(a) film na 8
kamil12580

pokazał tą sceną nadwrażliwość czarnych na rasizm - w ten sposób to reżyser im pocisnął

ocenił(a) film na 7
janwk

Nawet nie zauważyłem, kiedy żydzi zostali obrażeni. Film raczej przyjemnie miesza różne kultury i żadnej nie znieważa.

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

Mnie osobiście motyw z samodzielnym wycinaniem kawałka własnego ciała na wagę (chyba tak-na wagę), na pewno kojarzy się z jakimś filmem, który kiedyś widziałem (nie był to jednak "Kupiec wenecki"). Bądź też - co bardziej prawdopodobne- wątek mogłem wysnuć z którejś z czytanych w przeszłości książek. Stawiałbym na jakiś horror Mastertona (ale nie "Rytuał", co byłoby najbardziej oczywistym skojarzeniem). Tam raczej również, jak i u Richiego oraz Kupcu weneckim, też chodziło "wykupienie się" z długu czy raczej swoiste wrównanie rachunku w ten makabryczny sposób... Całą drogę z kina usiłowałem sobie przypomnie" i nic z tego.

ocenił(a) film na 7
Pluto24

W którejś Pile było coś takiego.

ocenił(a) film na 8
nano50

No jasne... Dzięki.

Pluto24

w Se7en z '95 był taki motyw. Prawnik miał wyciąć funt swojego ciała, ale to również było inspirowane Kupcem Weneckim.

ocenił(a) film na 8
myncu

Ależ oczywiście! Dziękuję. Ale ulga...

nano50

Jeszcze lepiej ten motyw wybrzmiewa w "Oldmanie"

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

Motyw ze świniami w kontekście szantażu został wykorzystany w jednym z odcinków "Black Mirror".

ocenił(a) film na 8
szkockakrata

Pierwszy odcinek.

szkockakrata

A nie odwrotnie? Black Mirror był chyba pierwszy?

ocenił(a) film na 8
Fatal1ty

A co ja napisałam? ;)

szkockakrata

Zrozumiałam to tak, jakby Black Mirror zaczerpnął pomysł ze świnką z Dżentelmenów;)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Alex_Tyler

A kim trzeba być aby dostrzec słowo "głęboki" / "głębszy" tam gdzie go nie było? Widzę, że żonglowanie terminami pogardliwymi ("ćwierćinteligent", "idiotyzm") oraz użytymi sarkastycznie ("bystrzak") - przychodzi Ci nadzwyczaj łatwo. Zatem żegnam.

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

Obrażanie obrażaniem, ale chociaż zadbaj, żeby Twoje komentarze miały jakikolwiek sens merytoryczny, prócz obrażania drugiej osoby.

ocenił(a) film na 8
nano50

W którym moim komentarzu dostrzegłeś coś obrażającego innych?

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

W powyższym. Gość się prostacko do Ciebie odezwał, a Ty mu nijak nie odpisałeś, tylko mu ubliżyłeś i koniec. Zniżanie się do poziomu takich rozmówców czynią Cię takim samym.

ocenił(a) film na 8
nano50

Nie zauważyłeś cudzysłowów? Naprawdę nie? Nijak nie ubliżyłem a jedynie wypomniałem mu dokładnie te wyrazy, którymi on sam się posłużył. Wchodzenie w dyskusję z osobami, które nie miarkują się w stosowaniu słów powszechnie uznawanych za obraźliwe nie należy do przyjemności, zatem nie wszedłem. I nie zamierzam.

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

Mi się podobało, że Aslan na pytanie skąd jest, ironicznie odpowiedział, że "z Disneylandu", myślę, że to podpiera, że chodzi o "opowieści z Narnii"

ocenił(a) film na 8
saszah

Bardzo istotna uwaga. Mówiąc szczerze - ja to jakoś przegapiłem. A nie powinienem.

Oczywiście, zaraz znajdzie się przekorny forumowicz, który odpisze, że gdy Aslan to mówi - na krótko przed skokiem z okna - znajduje się pod wpływem środków psychotropowych i nie całkiem odpowiada za własne słowa. A skoro znajdujemy taką racjonalną eksplanację, to tym samym nie ma tu żadnego reżyserskiego pogrywania z widzem . . .

ocenił(a) film na 8
Film_Polski

Na pewno się znajdzie

ocenił(a) film na 9
Film_Polski

A podrzucę. "England's green and pleasant land" - to William Blake zaadaptowany jako przewrotna laudacja farmy marihuany.

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

JOHN CAZALE w "Rozmowie" Coppoli.
Dlaczego?
John Cazale nie grał w "Rozmowie".
To był Harrison Ford!

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

???????

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

Mówi o nim Fletcher (Hugh Grant)
https://www.filmweb.pl/person/John+Cazale-8261
https://www.filmweb.pl/film/Rozmowa-1974-9253

ocenił(a) film na 8
AutorAutor

Wybacz, nie od razu załapałem. "Dżentelmenów" oglądałem w kinie dość już dawno temu, zatem nie wszystko pamiętam. To, o czym piszesz, to naturalnie aluzja filmowa, nie literacka. Ale skoro Guy robił ten film w stylu Quentina - to musiał pierwej (jak Tarantino) przejrzeć setki pozycji z filmowych archiwów.

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

Spoko:-)
https://www.filmweb.pl/video/Na+skr%C3%B3ty/Rozmowa-26325

https://www.filmweb.pl/fwm/article/Rozmowa-120681

ocenił(a) film na 10
Film_Polski

Wydawało mi się, że scena w samochodzie jest nawiązaniem do Long Good Friday i Boba Hoskinsa :)

Film_Polski

W okolicy 26 minuty filmu Mickey Pearson mówi: "I like middle age. I like gentrification, private schools, fine wines, and a spoonful of caviar to help my medicine go down."
To oczywiste nawiązanie do disneyowskiej adaptacji Mary Poppins, gdzie pada: "A spoonful of sugar helps the medicine go down"
https://www.youtube.com/watch?v=HE56DmmNQGo
https://www.youtube.com/watch?v=_L4qauTiCY4

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones